July 28, 2021
Zdrowie psychiczne-jak o nie dbać

Zdrowie psychiczne-jak o nie dbać?

  • By cybernoc.com.pl
  • 3 stycznia 2019
  • Comments Off

Zdrowie jest bardzo ważne, ale nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. 10 października to dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na zdrowie psychiczne. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to idealny czas by przez chwilę pomyśleć o tym, jak ważna jest psychika w codziennym życiu i funkcjonowaniu w społeczeństwie. Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, której celem było  podkreślenie ważności tej sfery zdrowotnej, na którą często nie zwraca się uwagi, a jeśli już, to w ostateczności. Tak naprawdę ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, ma aktywność fizyczna oraz wszystko to, co z fizycznością człowieka jest związane. Jak zatem dbać o kondycję zdrowia psychicznego na co dzień?

Sport i odżywianie

W skutek różnego rodzaju badać, naukowcy stwierdzili, że minimum 30 minut sportu w ciągu  dnia może uchronić człowieka przed depresją, zniwelować zmęczenie czy znużenie. Co więcej aktywność fizyczna to dobry sposób na poprawę koncentracji i zachowanie sprawności intelektualnej. Co ważne, niekonieczny jest w tym przypadku intensywny trening, a niekiedy wystarczający może okazać się spacer, joga czy jazda na rowerze. Istotną kwestią jest też jedzenie, a co ciekawe, nie tylko jakość spożywanych posiłków.  Bardzo ważna jest też forma podania, czy miejsce jedzenia. Szybka kanapka zjedzona w biegu czy wypijane lity kawy dziennie  na dłuższą metę nie poprawią zdrowia psychicznego, a mogą jedynie bardzo pogorszyć jego stan.

Emocje

To, co w bardzo istotny sposób może odbić się na naszej psychice to emocje, frustracje i niespełnione marzenia. Nie wszystko w życiu wychodzi tak, jak tego oczekujemy, niemniej jednak warto cieszyć się z małych rzeczy i stawiać sobie niewielkie cele, które można zrealizować, a następnie poszerzać ich zakres. Brak miłości,  przyjaźni, zawiedzenie się na najbliższych czy brak docenienia ze strony szefa to sytuacje, które potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na stan zdrowia psychicznego, dlatego należy nie przykładać do nich aż tak wielkiej wagi, co często robimy wyolbrzymiając sytuacje czy działania innych osób tracąc na to wiele energii.

Previous «
Next »