August 10, 2022
Zdrowie, a oliwa z oliwek

Zdrowie, a oliwa z oliwek

  • By cybernoc.com.pl
  • 13 sierpnia 2018
  • Comments Off

Oliwa z oliwek jest to olej roślinny posiadający różne zabarwienie. Od koloru złocistożółtego po żółtozielony. Posiada ona charakterystyczny zapach jak i specyficzny smak. Oliwa z oliwek otrzymywana jest w wyniki procesu tłoczenia na zimno lub ewentualnie na gorąco.

 

Jednak najlepszą oliwą jest ta, która tłoczona jest na zimno. Ogólnie tłoczy się ją z owoców oliwki. Posiadamy ogólnie 4 główne rodzaje oliwy z oliwek. Tą najlepszą jest oliwa extra virgine. Uzyskujemy ją poprzez tłoczenie ze świeżych oliwek i nie podlega ona żadnym procesom chemicznym. Jest to w skrócie 100% sok z oliwek. Z 500 kg oliwek jesteśmy w stanie uzyskać 57 litrów tej wspaniałej oliwy. Wszystkie cechy tej oliwy takie jak przykładowo kolor czy zapach oraz smak zależą przede wszystkim od rodzaju oliwek, z których pozostała ona wytłoczona.

 

Drugą oliwą pod względem jakości jest oliwa virgine. Posiada ona gorszą jakość, która nie spełnia restrykcyjnych norm jakościowych, jakie posiada extra virgine jednak oczywiście jest dostępna w sprzedaży. Używana jest także jako uszlachetniacz oliwy rafinowanej. Właśnie kolejnym pod względem jakości rodzajem oliwy jest rafinowana oliwa z oliwek. Potocznie nazywana jest ona pure. Otrzymuje się ją w wyniku chemicznej rafinacji oliwy, jednak nie może ona być sklasyfikowana jako extra virgine ponieważ posiada niską jakość. Podczas rafinacji oliwa zostaje całkowicie pozbawiona smaku, zapachu oraz koloru. Pod koniec rafinacji dodaje się do niej oliwę z pierwszego tłoczenia i poprzez to wracają jej naturalne aspekty takie jak kolor oraz smak i oczywiście zapach.

 

Najgorszą jakościowo jest oliwa sansa pochodząca z wytłoków oliwnych. Uzyskuje się nią za pomocą substancji chemicznych z całkowitej masy pozostałej z tłoczenia oliwek. Ostatecznie oliwa ta również poddana jest procesowi rafinacji. Najlepszym rozwiązaniem dla każdego jest więc kupowanie oliwy extra virgin ponieważ posiada ona wiele wspaniałych składników znakomicie wpływających na zdrowie człowieka.

Previous «
Next »