July 2, 2022

Zastosowanie modułów optycznych SFP w serwerach firmowych

  • By cybernoc.com.pl
  • 26 grudnia 2019
  • Comments Off

Serwery firmowe, zwłaszcza te działające w dużych firmach i różnorodnych instytucjach to specyficzne urządzenia. Pozwalają one na łączenie ze sobą wielu komputerów i innych urządzeń używanych przez poszczególnych użytkowników, a także na swobodne przesyłanie danych pomiędzy nimi. Serwery takie są również miejscem, w którym znajdują się dane niezbędne do funkcjonowania stron internetowych, czasem kluczowych dla działania firmy. Muszą więc działać nie tylko ciągle, ale również całkowicie bezawaryjnie, a jednocześnie dawać możliwość rozbudowy.

 

Transceivery hot plugging i ich rola w utrzymaniu w działaniu serwerów

 

Firmowe serwery to niejednokrotnie urządzenia, których działanie jest jedynym, co podtrzymuje internetową obecność danej firmy, czy instytucji. Do ich obsługi zatrudnia się niejednokrotnie całe sztaby specjalistów IT, których głównym zadaniem jest utrzymanie ich działania, konfiguracja i rozwój. Rozwój takich serwerów wymaga jednak czasami rozbudowywania ich w sposób fizyczny, przez dodawanie do nich kolejnych urządzeń. Wielorakość procesów zachodzących w takich serwerach niejednokrotnie całkowicie uniemożliwia ich nawet chwilowe wyłączenie. Moduł optyczny SFP (który często jest wykorzystywany jako transceiver w takich serwerach) działa jako urządzenie typu hot plugging. Może ono być całkowicie bezpiecznie odłączone od serwera w czasie jego pracy. W ten sposób uzyskuje się elastyczność, której nie dają urządzenia innego rodzaju. Warto tu wspomnieć, że w serwerach, które obsługują największy ruch, bardzo często wykorzystuje się światłowody jednomodowe, do łączenia z którymi wykorzystywane są Moduły SFP jednomodowe. Pozwala to na przesył informacji nie tylko na duże odległości, ale przede wszystkim – bez zbędnych zakłóceń i stłumień.

 

Moduły optyczne SFP w firmowych sieciach lokalnych

 

Serwery takie są wykorzystywane również do tworzenia lokalnych sieci na potrzeby dużych firm, instytucji rządowych, uniwersytetów i wielu innych instytucji. Dzięki temu organizacje te uzyskują możliwość wyłączności w swojej własnej sieci, co daje dużo większą szybkość przesyłania informacji pomiędzy różnymi punktami. Tutaj również wykorzystuje się moduły optyczne SFP. Standard SFP ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoją kompatybilność z najważniejszymi standardami, na których opierają się sieci lokalne, jak SONET, Fibre Channel i Gigabit Ethernet. Warto tu wspomnieć, że dotyczy to wyłącznie modułów SFP światłowodowych (w przeciwieństwie do modułów wykorzystywanych do połączenia z przewodami miedzianymi). Na potrzeby sieci internetowych o lokalnym zasięgu wykorzystuje się zazwyczaj Moduły SFP wielomodowe, łączące urządzenie ze światłowodem wielomodowym. Takie połączenie jest w oczywisty sposób o wiele bardziej zawodne od połączenia jednomodowego, aczkolwiek jego przewagą jest łatwość i niskie koszta zastosowania.

Previous «
Next »