May 17, 2022

Uzbrojenie armi

  • By cybernoc.com.pl
  • 14 stycznia 2020
  • Comments Off

Wielu mężczyzn, nawet jeśli nie byli w wojsku i nie chodzą na strzelnicę, interesuje się bronią. Obecnie bez żadnego zezwolenia można kupować wiele modeli broni czarnoprochowej, zarówno rewolwerów, jak i karabinów czrnoprochowych.  Broń centralnego zapłonu zwykle jednak wymaga pozwolenia. Jeśli ktoś je posiada może nabyć tego typu pistolet za kilka tysięcy złotych, podobnie jak broń bocznego zapłonu. Jeśli ktoś jest jednak wyjątkowo zafascynowany bronią, powinien pomyśleć o wstąpieniu do wojska. Będzie mógł korzystać nie tylko z pistoletów i karabinów, ale nauczyć się także używać moździerzy, broni przeciwlotniczej i innych. Obecnie w wojsku używa się nowoczesnych celowników przeciwlotniczych. Mają za zadanie dokładne określenie, jakie jest położenie kątów luf armat. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo przejścia toru lotu pocisku przez widoczny cel.

Wydaje się jednak, że od czasów drugiej wojny światowej największym symbolem wojska jest czołg. Najpopularniejszym i uważanym za najlepszy na świecie jest amerykański czołg Abrams. Zaczęto go produkować w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku jako maszynę mającą przeciwstawić się ciężkim wozom bojowym Układu Warszawskiego. Początkowe Abramsy były nieco zubożone, ale z biegiem lat stały się niezwykle sprawnymi, niezawodnymi i znakomicie wyposażonymi czołgami. Za najdoskonalszą maszynę tego typu powstałą jeszcze przed zakończeniem zimnej wojny uważa się czołg M1A1HC. Najważniejsza była jednak masowość produkcji Abramsów. Do zakończenia zimnej wojny powstało ponad dziewięć tysięcy maszyn tej marki.

W polskim wojsku najlepszym obecnie czołgiem jest Leopard 2A5 zakupiony w 2013 roku. Maszyny te są modernizowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu. Czołgi te potrzebują napraw, ponieważ zostały wyprodukowane jeszcze w latach osiemdziesiątych. Najstarsze z nich mają dziś prawie czterdzieści lat.

Są to jednak maszyny niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, niemającego wiele wspólnego z wojskiem. Taki może, o ile ma pozwolenie, broń centralnego zapłonu lub broń bocznego zapłonu.

Previous «
Next »