September 21, 2021
Uczulenie na sierść

Uczulenie na sierść

  • By cybernoc.com.pl
  • 3 stycznia 2018
  • Comments Off

Wiele osób marzy o tym by posiadać zwierzątko domowe, które będzie stałym bywalcem domu. Długie wspólne spacery, możliwość zabawy i chęć opieki nad stworzeniem są bardzo przekonywujące, niemniej jednak wiele osób nie może sobie pozwolić na taki krok. Dlaczego? A to za sprawą alergii, innymi słowy, uczulenia na sierść. Oczywiście, nie tylko sierść tych zwierząt może być alergenem. Uczuleni możemy być też na sierść królika, konia, świnki morskiej, również na pióra kur czy innych ptaków, jednakże są to mniej popularne zwierzęta domowe, dlatego też nie każdy może mieć świadomość, że jest na nie uczulony. Uczulenie na sierść to bardzo przykra przypadłość, ponieważ zmusza osobę uczuloną do zaniechania posiadania zwierzęcia, a co więcej, unikania kontaktu z nim.

Sama sierść nie jest alergenem

Co ciekawe i istotne, to nie sierść uczula. Uczulają substancje wydzielane przez skórę zwierzęcia. Wszelkiego rodzaju drobnoustroje są rozsiewane po każdym kącie w domu i wcierane w sofę, dywan czy ubrania. Właśnie dlatego nawet zaawansowane środki czystości, dbanie o higienę pupila i częste kąpiele, nie umożliwią uniknięcia reakcji alergicznej. Jedynym sposobem, który może pomóc to odczulanie. CO ciekawe ten zabieg polega na systematycznym wstrzykiwaniu alergenu do ciała człowieka. Coraz to większe dawki sprawiają, że po czasie alergen nie wpływa na stan zdrowia człowieka. Czy odczulić się można samoistnie? Owszem. Wiele osób wykazuje, że podczas nieustannego przebywania ze zwierzęciem, pomimo częstych skutków takich jak katar, kichanie, zaczerwienienie spojówek czy kaszel, po czasie objawy te znikają bezpowrotnie.

Niestety, nie każdy może tak eksperymentować. Im bardziej zaawansowana alergia, tym objawy mogą być silniejsze. Co to znaczy? Mianowicie reakcja alergiczna może być na tyle silna, że wywołany przez nią skurcz krtani może doprowadzić do duszności a w efekcie uduszenia. Co więcej, może dojść też do wstrząsu anafilaktycznego równoznacznego  nagłym obniżeniem się ciśnienia.

Previous «
Next »