July 28, 2021
Tomografia komputerowa u dzieci

Tomografia komputerowa u dzieci

  • By cybernoc.com.pl
  • 2 grudnia 2019
  • Comments Off

Dzieci boją się lekarzy. Trudno temu zaprzeczyć. Wiele dzieci już po przekroczeniu progu przychodni lekarskiej albo szpitala, wpada w histerię i zaczyna głośno płakać. Jednak dzieci chorują i trzeba wykonywać im badania diagnostyczne, aby skutecznie dobrać leczenie.

Trudne badania u dzieci

Badania laboratoryjne u dzieci są trudne do przeprowadzenia, o czym doskonale wiedzą panie pielęgniarki z punktów pobrań krwi. W ogóle – wszystkie czynności medyczne prowadzące do ustalenia diagnozy są bardzo trudne do przeprowadzenia, gdyż dzieci najczęściej nie współpracują z lekarzem. Oczywiście postawa rodziców jest ważna, jednak nawet najlepiej przygotowane dziecko może wpaść w panikę na widok igły, strzykawki i lekarskiego kitla. Dlatego wszelkie czynności medyczne u dzieci powinno się przeprowadzać ostrożnie, z poszanowaniem małego pacjenta. Czasem jednak trzeba postąpić wbrew dziecku i wykonać nawet bolesne badanie czy zabieg. Jednak na szczęście tomografia komputerowa nie należy do bolesnych badań, a bywa niezwykle pomocna przy diagnozowaniu dzieci i młodzieży. Tomograf jest bardzo czuły i wyłapuje najmniejsze zmiany. Dlatego też lekarze “lubią” to badanie, a raczej lubią je zlecać, aby mieć jasny obraz sytuacji.

Ważny jest spokój

Kiedy mały pacjent boi się badania albo zabiegu, najważniejsze to zapewnić spokój i spróbować wyjaśnić maluchowi co się dzieje, po co i dlaczego – oczywiście tłumaczenie musi być dostosowane do wieku dziecka i stopnia jego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Maluch w czasie choroby zapewne będzie chciał być jak najbliżej kochających go opiekunów, swoich rodziców. Warto mu to umożliwić. Wiele szpitali nie ma nic przeciwko temu, aby rodzice nocowali na oddziale razem z dzieckiem. Zresztą – prawo do obecności osoby bliskiej w czasie procedur medycznych to podstawowe prawo pacjenta, szczególnie małego, przestraszonego pacjenta. Zatem w przygotowaniach do tomografii komputerowej jak najbardziej ma prawo uczestniczyć zatroskana mama czy zaangażowany tata.

Previous «
Next »