August 10, 2022
Smarfony- źródło negatywnych zachowań i uzależnień

Smarfony- źródło negatywnych zachowań i uzależnień

  • By cybernoc.com.pl
  • 15 listopada 2018
  • Comments Off

Pochłaniają czas, to pewne,  ale wykorzystywane w odpowiednim celu, pozwalają na jego oszczędność. Smarfony są urządzeniami, które nie tylko wpłynęły na jakość życia, ale zmieniły też pewne jego elementy, funkcjonowanie w nim, pomogły wykształcić wiele negatywnych form ekspresji siebie oraz doprowadzają często do uzależnień względem samych urządzeń ale też konkretnych rozwiązań Telefon komórkowy wypchany po brzegi atrakcyjnymi treściami to coś, co  ma każdy i chce mieć każdy. Ciągłe podążanie za trendami i sięganie po coraz to nowsze modele oferowane przez kolorowe reklamy, to nakręcanie sprzedaży i pułapka, w którą wpada wiele osób.  Czy tak naprawdę jest to potrzebny czy zbędny gadżet?

FOMO i uzależnienie

Dziwna nazwa, która sprawia, że  faktycznie ludzie uświadamiają sobie, w jak wielką pułapkę wpadli. Fear of missing out to strach przed tym, że coś nas ominie. Jest to nazwa, która opisuje to, co dzieje się z człowiekiem, gdy ciągle musi sprawdzać feed na facebooku czy na instagramie, musi kontrolować story na Snapchacie czy skrzynkę mailową. Strach, że czegoś nie dostrzeżemy sprawia, że uzależniamy się i wpadamy w pułapkę telefonu, który raczy nas kolorowymi obrazkami świata, który często jest poza naszym zasięgiem. Zdarza się tak, że przyjaciele czy znajomi udostępniają zdjęcia z egzotycznych wakacji czy z imprez wyglądających na bardzo udane. Coś w czym nie braliśmy udziału albo czego nie możemy mieć, sprawia, że czujemy złość i niedowierzanie związane z tym, że inni dobrze się bawią. Obserwujemy osoby popularne, które przedstawiają swoje odczucia, myśli i tendencje, zarażają energią ale też promują produkty, na które nie zwrócilibyśmy uwagi, ale jednak myślimy, że warto je mieć. Zapętlamy się w tym czego chcemy, ale sami nie robimy nic by to osiągnąć. Tracimy czas na przeglądanie.

Hejt w sieci

Telefon to bardzo dobry wynalazek. Ułatwia kontakt z bliskimi, poszerza horyzonty i umożliwia naukę, ale jest też sposobem na szybkie wysyłanie niekoniecznie pozytywnego komunikatu. Hejt w sieci to komunikowanie negatywnych słów, często obraźliwych i wulgarnych do innych osób, mniej lub bardziej znanych. Możliwość anonimowości pozwala na jawne oszczerstwa, które wielokrotnie padają bez żadnej reakcji i konsekwencji.

Previous «
Next »