August 10, 2022
Rodzaje wina – jak je rozróżnić

Rodzaje wina – jak je rozróżnić?

  • By cybernoc.com.pl
  • 29 grudnia 2017
  • Comments Off

Wino jest niesamowitym trunkiem zadowalającym każdego poprzez różnorodne jego rodzaje. Wina produkowane są z soku z winogron, który uszlachetnia się poprzez proces fermentacji i dzieli się na białe, czerwone, różowe, musujące oraz wzmacniane. Wino białe to rodzaj wina, które produkowane jest z moszczu z winogron. Mianem wina białego określa się wina owocowe, które są wytwarzane a niektórych owoców jak białe porzeczki, agrest, dzika różna ryż lub jabłka.

 

Zastanawiającym może być skąd bierze się jego biały kolor? a więc kolor wina zależny jest od ilości czasu, przez jaki skórki winogron znajdują się w kadziach z winem. Wino białe wytwarzane jest przez fermentację czystego moszczu, lecz w przypadku win czerwonych jest troszkę inaczej bowiem zostawiane są skórki i pestki owoców. Wino czerwone zaś, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne i kojarzone ma kolor w różnych odcieniach czerwieni między innymi ceglasty, purpurowy, rubinowy, wiśniowy, czarno czerwony.

 

Wino czerwone produkowane jest z ciemnych winogron, które potocznie nazwane są czarnymi. Przy produkowaniu czerwonego wina trzeba zgnieść winogrona, tak, aby ułatwić dostęp moszczu do skórek, które są źródłem czerwonego koloru w winie. Wino różowe to kolejny rodzaj wina. Nazwane tak ze względu na kolor trunku. Wino różowe produkowane jest z ciemnych winogron, podobnie do wina czerwonego. Zgniatamy z początku procesu winogrona tak, aby umożliwić dostęp moszczu do skórek. Po maceracji fermentacja ze skórkami jest bardzo krótka, Trwa maksymalnie do kilkunastu godzin. Wina różowe dodatkowo dzielimy na słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Wino musujące to rodzaj wina o dość mocnym nasyceniu dwutlenku węgla.

 

Wytwarza się on podczas procesu fermentacji, który zachodzi w butelce lub zbiorniku. Ewentualnie możliwe jest sztuczne dodawanie dwutlenku węgla. Najpopularniejszym rodzajem wina musującego jest szampan. Następnym rodzajem wina jest wino wzmacniane. Jak sama nazwa mówi jest to wino, do którego w procesie produkcji dodano mocniejszego alkoholu.

Previous «
Next »