May 17, 2022

Przechowywanie wina w domowych warunkach

  • By cybernoc.com.pl
  • 25 lutego 2019
  • Comments Off

Wino to jeden z najstarszych trunków na świecie. Jego smak i aromat to jego niezaprzeczalne zalety. Chcąc wiedzieć wszystko o winie należy również wziąć pod uwagę fakt jego przechowywania, tak by jego pełna wartościowość po pewnym czasie nie zmalała. Jeżeli doprowadzimy do jego wstrząśnięcia, na przykład podczas podróży, możemy się później rozczarować, że nie smakuje już ono tak samo jak zaraz po jego wytworzeniu czy zakupie. Wino jest niesamowicie wymagające, odpowiednia temperatura jego przechowywania czy miejsce, w jakim stoi odgrywają bardzo ważną rolę dla jego smaku i zapachu.

 

Gdzie najlepiej przechowywać wino?

 

Jest to zależne od rodzaju wina, najczęściej wszystkie wytyczne są umieszczone na jego etykiecie, jednakże zaleca się, aby wino stało w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, najlepiej w piwnicy, w której temperatura oscyluje pomiędzy 12 a 18 stopniami Celsjusza. Co ważne, o czym niewiele się mówi, korek powinien być cały czas delikatnie mokry. Dlaczego? Kiedy korek jest suchy, wtedy ma on właściwości przepuszczające powietrze, co może doprowadzić do zepsucia się wina, czego na pewno byśmy nie chcieli. Poza tym ważne są również zapachy unoszące się w powietrzu. Najlepiej, jeśli takowych w ogóle nie będzie. Kiedy w pomieszczeniu, w którym przetrzymujemy wino znajdą się zapachy farby, kiszonych przetworów bądź jeszcze inne tym podobne, wtedy z całą pewnością przejdą one do naszego wina, które przesiąknie ich zapachem. Umniejszy to w ten sposób jego wartość i oczywiście walory.

 

Wielu ludzi sądzi, że jeśli przez wiele lat przechowują bardzo wartościowe wino to będzie one jeszcze lepsze niż po jego wytworzeniu. Nonsens. Dzisiejsze wina niestety szybko tracą smak i aromat, dlatego też zaleca się kosztować je tuz po wytworzeniu bądź do dwóch lat od czasu ich produkcji. Przez lata wino nie nabierze pełniejszego smaku a jedynie zwiększymy prawdopodobieństwo, że wino nam się po prostu zepsuje.

 

Przechowywanie wina wygląda na trudne jednakże wcale takie nie jest. Jeżeli odpowiednio do tego podejdziemy z całą pewnością nasze wino będzie smaczne a aromat będzie zachwycający.

Previous «
Next »