July 2, 2022

Podstawy bezpieczeństwa

  • By cybernoc.com.pl
  • 6 marca 2019
  • Comments Off

Dom powinien być naszą bezpieczną przystanią. Wszyscy o tym marzymy i mamy nadzieję, że nie przydarzy nam się w nim nic złego. Zanim jednak odbierzemy klucze do naszego wymarzonego “M” lub pomachamy na do widzenia ekipie wykończeniowej naszego domu, plac budowy jest niesamowicie groźnym miejscem.

Tak, tak, zanim dom stanie się naszym zamkiem, jest obszarem statystyk wypadków. Potknięcie się, upadek z wysokości, uszkodzenie ciała spowodowane spadającym z góry przedmiotem, przygniecenie, przebicie skóry i tak dalej, i tak dalej. Lista zagrożeń na budowie zdaje się nie mieć końca. O ile część wypadków spowodowana jest przyczynami technicznymi, np. kondycją narzędzi, stanem urządzeń mechanicznych, o tyle większość zdarzeń ma podłoże zaniedbań w zakresie organizacji pracy na placu budowy i nieodpowiednim jej zabezpieczeniem.

Bardzo duża część potencjalnych zagrożeń zdaje się być niezauważana w natłoku prac. Najzwyklejsze taśmy ostrzegawcze pomogą nam zaznaczyć krawędzie powierzchni poziomych, oznaczyć strefy niebezpieczne, wyznaczyć strefy placu, a nawet tymczasowe drogi wewnętrzne dla pojazdów, wózków widłowych, taczek. Nie trzeba już podkreślać konieczności odpowiedniego odznaczenia miejsc składowania niebezpiecznych materiałów budowlanych, takich jak mocne środki chemiczne. Klasyczna żółto-czarna taśma pozwoli nam na zaznaczenie miejsc, w których w toku są prace nad instalacją elektryczną czy też gazową, które należy uznać za prace podwyższonego ryzyka.

Zobacz: PTS Rabka

Zasady prowadzenia robót ziemnych również przewidują odpowiednie oznaczenie wykopów o określonej głębokości i nachyleniu ścian. Pamiętajmy, że w miesiącach jesienno-zimowych zmrok zapada dość wcześnie i plac budowy może być niedoświetlony. Oznaczenie miejsc wykopów kontrastową taśmą, zwłaszcza na wysokości 1-1,5 metra, spowoduje, iż nie pozostaną one niezauważone przez pracowników. Taśmy te są odporne na skręcanie, porywy wiatru, ekspozycję na słońce, dlatego też mogą służyć do wszystkich wymienionych powyżej zastosowań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Previous «
Next »