July 28, 2021

Początki inwestowania

  • By cybernoc.com.pl
  • 5 grudnia 2020
  • Comments Off

Osobom zaczynającym swoją przygodę w inwestowaniu często wydaje się, że jest to czynność niezwykle trudna i czasochłonna. Oczywiście, jest to poniekąd prawda. W zależności od tego, jaką wiedzą dysponujemy i ile czasu poświęcimy na inwestowanie, przełoży się na nasze wyniki.

W co inwestować, mogąc poświęcać na to tylko godzinę każdego dnia?

Nie każdy z nas dysponuje wolnym czasem każdego dnia. Wystarczy jednak, że codziennie wygospodarujemy chociaż godzinę. W ciągu kilku miesięcy, zaczynając “od zera”, będziemy mogli swobodnie inwestować aktywnie, dowolnie wybierając instrumenty do portfela.

Mając tylko godzinę dziennie wolnego czasu warto rozpocząć inwestowanie na giełdzie. Aby móc swobodnie się poruszać po tym rynku, wystarczy, że założymy rachunek inwestycyjny w licencjonowanym domu maklerskim. Wpłacimy na niego daną kwotę i zaczniemy nią “obracać”.

Jak pomnożyć pieniądze, dysponując małą kwotą?

To jaką kwotę wpłacimy na rachunek inwestycyjny, jest indywidualną decyzją każdego inwestora. Z reguły zaleca się, aby początkujący inwestorzy zaczynali od stosunkowo małych kwot. Doświadczeni gracze zgodnie twierdzą, że tego jak zarabiać na giełdzie nauczyli się sami, poprzez metodę prób i błędów. Dlatego właśnie najlepiej jest potraktować pierwszą wpłatę jako kwotę, którą możemy stracić i nie przyczyni się to do utraty przez nas płynności finansowej. W tej dziedzinie inwestowania straty są nieodzownym elementem, zatem warto pamiętać o tym, aby suma strat i kosztów przez nas ponoszonych nie była wyższa od sumy zysków.

Inwestycje w nieruchomości na giełdzie – czy to możliwe?

Niestety nie ma takiej możliwości, aby inwestować na giełdzie w nieruchomości – mieszkania, domy czy działki. Możemy tylko kupować i sprzedawać papiery wartościowe, czyli na przykład akcje i obligacje. Takie inwestowanie ma swoje plusy i minusy. Inwestowanie na giełdzie ma znacznie wyższą średnią stopę zwrotu z inwestycji, ale niestety jest obarczona równie wysokim ryzykiem zmienności.

Natomiast jeśli decydujemy się jednak inwestować w nieruchomości, ponieważ boimy się dużego ryzyka związanego ze stratą, pamiętajmy, że aby zacząć, musimy dysponować odpowiednio wysoką sumą pieniędzy. Niestety zupełnie nie opłaca się inwestować małych kwot na rynku nieruchomości. Ich ceny zwykle zaczynają się od kilkuset tysięcy złotych i z biegiem lat wymagają kolejnych nakładów finansowych w postaci remontów lub częstych napraw. W przypadku giełdy, taki problem nie ma miejsca, co więcej, możemy zainwestować dowolną kwotę, jaką obecnie dysponujemy.

Warto również zapoznać się z tematem nieruchomości inwestycjnych na blogu Social.Estate

Previous «
Next »