August 10, 2022

Odżywka białkowa – działanie i podstawowe informacje

  • By cybernoc.com.pl
  • 5 lipca 2021
  • Comments Off

Jest to produkt zaliczany do suplementów diety, który swoim składem ma pomóc w dostarczeniu do organizmu człowieka odpowiedniej ilości białka zgodnej z jego zapotrzebowaniem. Dosłownie każdy człowiek potrzebuje go w swojej diecie, aby móc prawidłowo funkcjonować. Jedyne co należy zrobić to przeliczyć swoje zapotrzebowanie na białko uwzględniając swoją aktywność fizyczną, płeć i masę ciała. Odżywka białkowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy w danym dniu sumując białko z wszystkich posiłków ma się jego niedobór. Wtedy łatwe i szybkie dostarczenie białka z koktajlu proteinowego będzie wspaniałym rozwiązaniem.

Dla kogo?

Jednak odżywka białkowa jest wybierana głównie przez osoby intensywnie uprawiające sport. Do najlepszych przykładów należą osoby ćwiczące na siłowni. Trening siłowy polega na rozciąganiu i kurczeniu mięśni podnosząc odpowiednie ciężary. W trakcie takiego procesu dochodzi do uszkodzeń włókien mięśniowych. Następnie w procesie regeneracji potreningowej mięśnie rosną większe i silniejsze. Lecz tylko pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej podaży białka. Bez niej regeneracja może być upośledzenia, a efekty ćwiczeń gorsze – nie mówiąc już o kontuzjach. Właśnie w takim wypadku odżywki białkowe stanowią perfekcyjny sposób na dostarczenie białka do ich organizmu. Obecnie stanowią nawet dodatek smakowy do wielu potraw takich jak fit ciasta, owsianki czy też omlety.

Zobacz: Odżywki białkowe od WXN Labs

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywki białkowe występują w wielu rodzajach na dostępnych w każdym sklepie z suplementami diety. Różnią się one od siebie procesem ich produkcji oraz zawartością białka, i tak:

– Białko serwatkowe – popularne WPC. Tani, dobry wybór mający 70-80% białka w swoim składzie

– Izolat białka serwatkowego – WPI. Wyższa półka, większy skład białka – 90%.

– Hydrolizat białka serwatkowego – WPH. Najczystszy z dostępnych na rynku odznaczający się nawet 95% ilością białka w swoim składzie.

 

Podsumowanie

Odżywka białkowa może być stosowana przez każdego człowieka niezależnie od jego aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, aby stosować ją z umiarem i nie przekraczać maksymalnej dziennej ilości spożycia białka w swojej diecie, aby nie doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Previous «
Next »