May 17, 2022

Nóżki meblowe – ostoja wielu mebli

  • By cybernoc.com.pl
  • 10 maja 2021
  • Comments Off

Stanowią one często niezauważalny, ale bardzo ważny element stołów, stolików, a czasem krzeseł czy puf do siedzenia. Zapewniają one głównie stabilizację podłoża i odporność na uszkodzenia elementów które ubezpieczają stanowiąc połączenie najczęściej dwóch części mebli. Oprócz walorów czysto praktycznych, mogą również stanowić element aranżacji przestrzeni ciekawie wypełniając wystrój pomieszczenia w którym się znajdują – jeśli oczywiście są dobrze dobrane. Dobrze dopasowane mogą także być niemal niewidzialne dla oka zapewniając pełną dyskrecje.

Specyfikacje nóżek meblowych

W zależności od zapotrzebowania na rynku znajduje się szereg wielu nóżek meblowych różniących się między sobą funkcjonalnością, materiałem czy samym wyglądem. W sklepach meblowych znajdują się nóżki z specjalną regulacją wysokości, umożliwiające balans położenia nóżki w obrębie zakresu przedstawianego przez producenta. Oczywiście znajdują się także nóżki klasyczne, bez balansu.

Jeśli chodzi o sam materiał często występuje plastik przedstawiany powszechnie jako tworzywo sztuczne, które wraz z nóżkami z stopów metali stanowi odmianę nóżek lekkich i poręcznych przeznaczonych do podtrzymywania niewielkich mebli. Znajdują się także nóżki do masywnych, ciężkich mebli które mogą sięgać nawet wagą do 100 kg – są to nóżki stalowe. Margines zaufania do tego rodzaju materiału jest przeważająco większy aniżeli do tworzywa sztucznego. Zapewnią solidną stabilizację.

Wygląd również nie pozostaje bez echa – nie raz możemy zauważyć jeden element wystroju wnętrza, który potrafi zepsuć całe pomieszczenie. Nóżki meblowe mogą wpasowywać się w kolor mebli pozostając niedostrzegalne, ale także same stanowić element wystroju – decyzja należy do potencjalnego klienta.

Regulowane nóżki i nogi meblowe

Dodatki

Bardzo ważnym elementem każdej nogi meblowej jest podkładka. Źle dobrana może powodować uszkodzenia płytek czy paneli na których dany mebel się znajduję. Na szczęście na rynku znajduję się szeroki wybór podkładek np. filcowe, samoprzylepne.

Sama nóżka meblowa nie jest w stanie sama funkcjonować. Potrzebuje do tego m.in. wkrętów dzięki którym z pomocą wiertarki przewierci się przed dno. Można również pokusić się o prostsze rozwiązanie i  użyć kołków, klei czy gwintów. Ta metoda znajdzie zastosowanie u mniej doświadczonych adeptów majsterkowania, ze względu na prostotę i mniejsze ryzyko uszkodzenia mebli i samej nóżki.

 

Previous «
Next »