July 2, 2022

Moduły optyczne SFP+

  • By cybernoc.com.pl
  • 8 maja 2020
  • Comments Off

Moduły optyczne SFP+ są ulepszoną wersją modułów optycznych w stosunku do klasycznego SFP. Bazują na standardzie SFP+.

 

Większa prędkość przesyłu

SFP+, czyli inaczej enhanced small form-factor pluggable to ulepszona w stosunku do klasycznego SFP wersja transceiverów. Może służyć do wsparcia przesyłu danych w znacznie większych prędkościach od standardowego SFP: maksymalnie 16 Gbit/s. Jest to bardzo popularna technika światłowodowa i jest wykorzystywana przez wielu producentów. Od 2009 roku wspiera Optical Transport Network, Fibre Channel, standard 8 Gbit/s oraz 10 Gigabit Ethernet. Pierwszą specyfikację modułów optycznych SFP+ wydano w 2006 roku.

 

Lepsze możliwości

Mimo że wydane do SFP+ standardy nie wspominają o 16G Fibre Channel, te moduły optyczne można spokojnie w tym przypadku wykorzystać. W związku z tym, że 16G Fibre Channel różni się od jego wersji 8G nie tylko prędkością, ale również metodą kodowania, zastosowanie w nich modułów optycznych SFP+ pozwala na znaczący wzrost przepływności. Nowoczesne kodowanie stosowanie w 16G Fibre Channel jest dużo bardziej efektywne, co sprawia że podwaja się przepustowość bez konieczności podwajania przepływności sieci.

 

Możliwość standaryzacji

Aby ułatwić działanie niektórych sieci i poprawić ich przepustowość, w niektórych przypadkach możliwe jest stworzenie modułów optycznych SFP+ dopasowanych do slotów SFP. To znacznie zwiększa możliwości, jakie oferują te moduły optyczne. W stosunku do wcześniejszych typów modułów, moduły optyczne SFP pozostawiają znacznie więcej miejsca na obwodzie przeznaczonego do zaimplementowania w urządzeniu bazowym zamiast w wewnętrznej części modułu. Warto jednak wziąć również pod uwagę typ modułu: czy jest on liniowy, czy ograniczony. Moduły liniowe SFP+ powstały głównie z przeznaczeniem dla 10GBASE-LRM. W innych przypadkach znacznie lepszym, zalecanym rozwiązaniem są moduły ograniczone. Możliwe jest również połączenie dwóch modułów optycznych SFP+ bez konieczności używania dedykowanego transceivera.

Previous «
Next »