May 17, 2022

Mała czarna

  • By cybernoc.com.pl
  • 15 stycznia 2020
  • Comments Off

Wydawałoby się, że kawa jest z nami od zawsze, bo czy ktoś wyobraża sobie dzień bez kawy? Owszem pewnie tak, bo jak wszystko inne, kawa ma swoich zwolenników i przeciwników. Do naszego kraju, kawa trafiła pod koniec siedemnastego wieku, ale owoce kawowca były znane jeszcze przed naszą erą.

Nazwa kawy, według pewnych źródeł wzięła się od arabskiego słowa „gahwah”, a według innych od tureckiego słowa „kahweh”. Jednak w jednym i drugim języku odnosi się do poprawy siły, czy też usuwania zmęczenia. Z tego też jest najbardziej znana i ta jej cecha jest powodem popularyzacji. Codzienna poranna kawa to wręcz rytuał dla niektórych ludzi. Jeśli mówimy o kawie to mówimy o ziarnach. A kawa tak naprawdę to jagody, czyli najnormalniej w świecie kawa jest owocem.

 

Jakie są jeszcze znane ciekawostki o kawie?

 

O kawie wiele już powiedziano i wiele jeszcze zostanie powiedziane, ponieważ cały czas są prowadzone jakieś badania, pomiary. Kawa w umiarkowanych ilościach wpływa na polepszenie pamięci, poprawia naszą koncentrację, a także pozytywnie wpływa na układ trawienny. Co ciekawe często polecana jest osobom stosującym diety odchudzające, ponieważ kofeina zawarta w kawie przyspiesza metabolizm, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Kawa polecana jest również dla osób, które czeka duży wysiłek. Kofeina zawarta w kawie wpływa na zmniejszenie bólu mięśni, jeśli zostanie wypita przed treningiem. Niestety często kawie wypomina się te mniej zacne cechy, ponieważ działa na niektórych jak narkotyk – uzależnia. Kawa może również zabić. Wydawałoby się to niemożliwe, a jednak zbadano, że zabójczy poziom kofeiny zostanie osiągnięty poprzez wypicie 100 filiżanek kawy. Lepiej nie próbować tego w domu.

 

Najdroższy na świecie gatunek kawy, bardzo często przytaczany jest jako ciekawostka. Kawa luwak powstaje z niestrawionych przez pewne zwierzątko ziaren kawy. Tak, tak, najdroższa kawa świata, ceniona przez smakoszy wydobywana jest z odchodów łasukna. Myśląc o kawie nie mamy zwykle przed oczami ziarna kawowce, ale jest grupa osób, którym słowo kawa automatycznie łączy się ze słowem rozpuszczalna. A ten rodzaj kawy powstał na początku XX wieku. Więcej o kawie znajdziesz w sklepie internetowym: https://krakowskapalarniakawy.pl/

Previous «
Next »