July 2, 2022

Klimatyzacja to komfort użytkowania samochodu ciężarowego

  • By cybernoc.com.pl
  • 6 sierpnia 2021
  • Comments Off

Każdy zna chyba sytuację, gdy otwiera samochód w upalny dzień i z wnętrza w]ulatnia się gorące powietrze o temperaturze porównywalnej do piekarnika bądź sauny. Niestety i tak trzeba wsiąść do samochodu i jechać w określoną trasę. Jednak klimatyzacja to fantastyczne urządzenie dzięki któremu w kilka chwil wnętrze każdego samochodu może zostać wychłodzone co zapewni komfortowy przejazd. W dzisiejszych czasach już nawet te tańsze samochody są wyposażone w klimatyzację przez co stała się ona niejako standardem wyposażenia samochodowego.

 

Części składowe klimatyzacji samochodowej

Do najważniejszych elementów każdej klimatyzacji należy chłodnica, kompresor, zawór dozujący, parownik i zbiornik czynnika roboczego. Jej głównym zadaniem jest schłodzenie wnętrza auta. Ten proces jest możliwy dzięki schładzaniu wpływającego powietrza do wnętrza samochodu. Układ klimatyzacji zgodnie z prawami fizyki pobiera ciepło pochodzące z powietrza ochładzając je do wyznaczonej temperatury. Za to odpowiedzialny jest w szczególności parownik. Cały proces klimatyzacji będzie opierał się na procesach sprzężenia, rozprężania i wymianie ciepła.

Uzyskanie pożądanej temperatury panującej we wnętrzu samochodu jest możliwe na trzy sposoby. Są nimi dozowanie dopływu czynnika roboczego do parownika, włączanie i wyłączanie kompresora bądź zmiana prędkości wentylacji.

Sprawdź: Skraplacz do samochodów ciężarowych

Dobre praktyki korzystania z klimatyzacji

Aby prawidłowo korzystać z klimatyzacji i nie spowodować jej uszkodzenia należy zapoznać się z kilkoma zasadami, które powinno się przestrzegać. W sezonie letnim temperatura jest bardzo duża, więc nagłe, drastyczne zmniejszenie temperatury może przeciążyć system chłodzenia. Dlatego też zaleca się, aby przed rozpoczęciem korzystania z klimatyzacji odpowiednio przewietrzyć samochód i nie ustawiać klimatyzacji na maksimum jej możliwości. Dodatkowo ze względów zdrowotnych warto jest nie kierować klimatyzacji prosto na twarz aby uniknąć szoku termicznego. Poleca się kierunek na nogi lub okna samochodu.

Dodatkowo regularny serwis i czyszczenie jest niezwykle istotne i mogą one wpłynąć na jakość korzystania z klimatyzacji. Grzyb, który może się zalęgnąć w słabo czyszczonej klimatyzacji może być bardzo przykry w skutkach – nieprzyjemny zapach i wdychanie niezdrowego powietrza może przyczynić się nawet do powstania wielu chorób. Okresowe serwisy mogą być poniekąd nawet oszczędniejsze – w przypadku uszkodzenia klimatyzacji wymiana całego zestawu jest bardzo droga.

Previous «
Next »