July 2, 2022
psychologia tradingu

Jak być dobrym traderem?

  • By cybernoc.com.pl
  • 13 marca 2019
  • Comments Off

Kilka lat temu na rynku pojawiła się niezwykle interesująca książka napisana przez Stevena Warda pod tytułem “Psychologia skutecznego tradingu”. W książce tej autor prezentuje zestaw trzydziestu pięciu praktycznych strategii, których najważniejszym celem jest pomoc traderom w poprawianiu własnych wyników. Pomysły przedstawione w tej książce przez Stevena Warda stanowią końcowy rezultat jego wieloletniej współpracy z traderami zatrudnianymi przez największe instytucje finansowe na całym świecie. Ponadto autor książki korzysta z owocnych badań przeprowadzonych przez wiodących psychologów z dziedziny sportu oraz finansów behawioralnych. Z książki jasno wynika, że wykorzystanie strategii z odpowiednim zaangażowaniem oraz należytą koncentracją, z pewnością pomagają każdemu człowiekowi w ukształtowaniu mentalności skutecznego gracza giełdowego oraz znacznie przybliżą go do osiągnięcia wyznaczonych przez siebie życiowych celów.

Psychologia tradingu obecnie cieszy się dużą popularnością. Mówi ona o tym, że idealnego inwestora powinna cechować przede wszystkim wytrwałość. Ta cecha charakteru powinna przejawiać się głównie w pierwszych latach inwestycji, gdyż wówczas rynek najbardziej pokazuje swoją wyższość nad nowicjuszem. Rozpoczynając przygodę z tradingiem, należy bezwzględnie pamiętać o tym, że nigdy się nie należy się poddawać.
Kolejną niezwykle istotną cechą jest konsekwencja, gdyż jedynie człowiek z zasadami ma szansę przetrwać na rynku. Ugruntowane zasady chronią go przed robieniem głupich rzeczy, natomiast dzięki wdrożonym prawidłowościom oraz ich wykorzystywaniu, każdy trader może nieźle zarabiać. Zatem uwagę należy zawsze skupiać przede wszystkim na rzeczach powtarzających się, a nie na wyjątkach.

Ważną cechą jest również cierpliwość. Otóż niecierpliwy trader jest jak wędkarz, który już po pięciu minutach oczekuje, że ryba będzie brać. Aby odnieść znaczny sukces należy czekać oraz bezwzględnie wykorzystywać nadarzające się okazje.
Inną zaletą jest umiejętność przyznania się do błędu. Na rynkach finansowych objawia się ona poprzez zaakceptowanie, że każdy może się pomylić, czego efektem jest zła decyzja. W takiej sytuacji najważniejszą rzeczą jest to, aby uczucie straty umieć jak najszybciej zostawić za sobą.

Previous «
Next »