July 28, 2021

Dlaczego warto pić kawę?

  • By cybernoc.com.pl
  • 20 lutego 2020
  • Comments Off

Jeżeli do tej pory to herbata gościła w twoim codziennym jadłospisie, bo obawiałeś się, że kawa może ci zaszkodzić, po przeczytaniu tego tekstu najprawdopodobniej zmienisz swój sposób myślenia. Przekonasz się, że czarny mocny napar może dać ci dużo więcej dobrego od cukrowej lury. Właściwości kawy są naprawdę niesamowite. Warto je odkryć, by zacząć po nią sięgać.

Prawdopodobnie nie trzeba ci mówić tego, że kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco. Potrafi zredukować uczucie zmęczenia do absolutnego minimum. Błyskawicznie stawia na nogi i przygotowuje cię do dnia, dzięki czemu później lepiej radzisz sobie z wywiązywaniem się z różnych obowiązków. Gdy zaczyna boleć cię głowa i masz coraz większe problemy z koncentracją, zamiast ucinać sobie drzemkę lub łykać kolejne tabletki przeciwbólowe, lepiej spróbuj zaparzyć sobie filiżankę małej czarnej. Kofeina bardzo szybko wpłynie na twój stan psychiczny i układ nerwowy. Sprawi, że łatwiej ci będzie skupić się na zadaniu, dzięki czemu znacznie lepiej je wykonasz.

Dla wielu osób bezcenną właściwością kawy będzie również jej zdolność do przyspieszania metabolizmu. Kofeina stymuluje układ pokarmowy do szybszej i efektywniejszej pracy. Wyróżnia się właściwościami lipotycznymi, czyli potrafi zapoczątkować proces rozkładania komórek tłuszczowych występujących w tkance tłuszczowej. Gdy ulegną one rozkładowi, automatycznie są usuwane przez organizm, a ty po prostu chudniesz w oczach. Wielu naukowców przekonuje również, że kawa potrafi zahamować apetyt. Sam możesz to przetestować. Gdy najdzie cię ochota na zjedzenie czegoś nie do końca zdrowego, spróbuj zaparzyć sobie małą filiżankę kawy. Prawdopodobnie ta chęć od razu minie. Kawę możesz też wypijać bezpośrednio przed treningiem, aby dać z siebie jeszcze więcej w trakcie ćwiczeń.

Te wszystkie pozytywne właściwości kawy nie świadczą jednak o tym, że musisz całkowicie zrezygnować z picia herbaty. Najlepiej stosuj te dwa napoje zamiennie. Do godziny dwunastej racz się kawą, później już sięgaj po herbatę.

Previous «
Next »