August 10, 2022
Czy można być otyłym i...zdrowym

Czy można być otyłym i…zdrowym?

  • By cybernoc.com.pl
  • 3 lipca 2018
  • Comments Off

Metabolic Healthy Obesity to stan, w którym pomimo rozbudowanej tkanki tłuszczowej, badania krwi są dobre. Otyłość jest chorobą, która charakteryzuje się dużą ilością tłuszczu w ciele. Taka sytuacja może doprowadzić do wielu bardzo trudnych i uciążliwych schorzeń. Czy w przypadku, gdy wyniki badań są dobre, można uznać że otyłość nie jest chorobą? Wydawałoby się, że stan, w którym wskaźnik BMI osiąga powyżej 30 kg/m2 jest chorobą, którą jak najszybciej należy zniwelować tak, aby ustrzec się przed zawałem mięśnia sercowego, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, udarem niedokrwiennym mózgu czy nowotworami, a co za tym idzie, nawet śmiercią.

Metabolic Healthy Obesity

Sama nazwa powstała w latach 80. dwudziestego wieku, czyli stosunkowo dawno, jednakże to pojecie nadal jest stosunkowo nowe, a ten osobliwy rodzaj otyłości, nie jest  dobrze rozpoznany. U przeciętnej osoby otyłej bardzo często badania wykazują wysoki poziom insuliny  czy glukozy. W związku z tym, że u niektórych osób z otyłością takie wyże nie były odnotowane pomimo dużej ilości tłuszczu, stwierdzono, że metabolizm nie jest zaburzony oraz powyżej wspomniane choroby mogą nie wystąpić. Co ciekawe, wszelkiego rodzaju badania przeprowadzane między innymi wśród Amerykanów, pokazują, że około 30% z nich może cierpieć na zdrową otyłość. Ponadto, ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że znacznie częściej na zdrową otyłość cierpią kobiety.

Różnice pomiędzy “zdrową” a “niezdrową” otyłością

Bardzo ważne są różnice, które kwalifikują konkretną otyłość do “zdrowej” lub “niezdrowej” jej odmiany. Przede wszystkim zdrowa otyłość charakteryzuje się brakiem insulinoodporności, większą ilością tkanki tłuszczowej podskórnej, natomiast niższą ilością trzewnej tkanki. Osoby ze zdrową otyłością wykazują też odpowiedni poziom glukozy podczas porannego badania na czczo oraz cechuje je wysoki poziom cholesterolu. Inaczej jest w przypadku typowej, “niezdrowej” otyłości, w przypadku której ciało jest odporne na działanie insuliny, organizm wykazuje niski poziom cholesterolu czy dużą ilość białka CRP w krwi badanego.

Previous «
Next »