July 28, 2021
Słońce też uczula

Słońce też uczula

  • By cybernoc.com.pl
  • 3 maja 2018
  • Comments Off

Jest piękna słoneczna pogoda, przechadzasz się po plaży, odczuwasz przyjemne ciepło, jesteś szczęśliwy i zadowolony aż to nagle – wysypka, wypryski, swędzenie i pieczenie. To znak, że jesteś uczulony na promienie słoneczne. Na uczulenie słoneczne skarży się rokrocznie wiele osób. I nie mowa tutaj o zbytniej ekspozycji na słońce, która wywołuje oparzenia skórne, ale reakcję alergiczną, która potrafi występować tuż delikatnym opadaniu promieni słonecznych na ciało.  Uczulenie na słońce to wrażliwość skóry na jego promienie. Skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Alergia słoneczna

Występowanie tego schorzenia może być spowodowane przez brak melaniny w skórze, która jest odpowiedzialna za ochronę przed szkodliwym działaniem promieni. Organizm mógł w niewystarczającym stopniu wyprodukować ją po zimie, a reakcja alergiczna pojawia się po pierwszej styczności promieni ze skórą. Tym, z czym mamy do czynienia podczas alergii to fotodermatoza idiopatyczna czyli pojawienie się osutków świetlnych, pokrzywki słonecznej, świerzbiączki letniej czy opryszczki. Wszystkie te zmiany skórne mogą być bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Oprócz fotodermatozy po kontakcie ze słońcem może też występować reakcja fotoalergiczna, która daje nieco inne efekty. Ta reakcja powstaje poprzez styk promieni oraz białka skóry, przez co powstają alergeny zapamiętywane przez układ odpornościowy. Poprzez to, nawet niewielka dawka promieni może wywołać reakcję alergiczną. Co ciekawe, na uczulenie na słońce w szczególności narażone są osoby, które wykazują bielactwo skóry, które z samej zasady nie wytwarza melaniny czyli barwnika.

Alergia na słońce jest o tyle uciążliwa, że nie da się jej wyeliminować poprzez brak kontaktu z promieniami słonecznymi. Właśnie dlatego aby z nią walczyć należy skonsultować się z dermatologiem, który ustali plan terapii w walce z tą nieprzyjemną przypadłością. Osoby uczulone muszą szczególnie dbać o ochronę skóry latem i niestety konieczne jest porzucenie marzeń o opalaniu się na plaży w świetle letniego słońca.

Previous «
Next »