July 28, 2021
alergie

Alergie

  • By cybernoc.com.pl
  • 3 stycznia 2017
  • Comments Off

Alergia to niezwykle uciążliwa przypadłość. Uczuleni możemy być właściwie na wszystko, a mianowicie na kurz, roztocza, pyłki, owoce, warzywa, na orzechy, mięso, jajka, alkohol, sierść zwierząt i wiele, wiele innych. Tym co zdecydowanie bardzo utrudnia życie, to pyłki roślin, które w okresie szczytu, mogą bardzo uprzykrzyć życie. Warto wiedzieć, które rośliny pylą w konkretnych miesiącach, by się na to odpowiednie przygotować. Jakie rośliny pylą w listopadzie i jakie mogą się z tym wiązać przykre przypadłości?

Listopad

jesień to miesiąc stosunkowo wilgotny, w którym pyłki nie powinny aż tak doskwierać osobom uczulonym. Nic bardziej mylnego. W listopadzie roślinami które pylą, są grzyby a raczej ich zarodniki. Intensywność pylenia jest zależna od regionu Polski i warunków pogodowych, które są zmienne i różne dla różnych części kraju. Grzyby pleśniowe mnożą się w środowisku wilgotnym, charakterystycznym dla jesiennej, deszczowej pogody. Co ciekawe, najintensywniejsze pylenie można odnotować wtedy w województwie lubuskim, zachodniopomorskim, opolskim czy częściowo na obszarze województwa dolnościąskiego. Pyłki mogą doprowadzić do takich objawów jak nieżyt nosa oraz gardła. Podobne objawy wywołują też pyłki grzybów wewnątrz domowych, które upodobały sobie ciemne i wilgotne miejsca jak piwnice, łazienka czy kuchnia.

Domowe alergeny

Jednym z najbardziej popularnych alergenów są roztocza czyli małe pasożyty zamieszkujące ciepłe i zakurzone miejsca. Szczególnie silne właściwości uczulający wykazują simą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy a ciepło kaloryfera roznosi je po powierzchni domu. Na roztocza uczulonych jest bardzo wiele osób, a jedynym ratunkiem jest często tylko odczulanie farmakologiczne. Roztocza są praktycznie wszędzie, i bardzo trudno zadbać o to, by uchronić swój dom przed ich namnażaniem. Listopad to początek sezonu grzewczego, kiedy na zewnątrz robi się chłodno, szybciej robi się ciemno, przez co znacznie mniej światła słonecznego i ciepła wpada do domu. Wtedy włączamy kaloryfery, a co za tym idzie, możemy odczuć nieprzyjemne skutki alergii na roztocza.

Next »